Русский|English
feedback

Department for Multicultural Policy, Interregional Cooperation and Tourism

Department Head

Vladimir Chernikov

Biography

  • Born September 8, 1964, Moscow.
  • Has a PhD in Economics and a degree in Law.
  • Until 1994: Military officer; Reserve colonel.
  • 1994—1998: Ran his own business for a year; subsequently worked in television as a presenter of his own programme "Na Dorogakh Rossii" (On Russia's Roads) on the national VGTRK Channel.
  • 2000: Worked in the Moscow government.
  • May 2000: Appointed Head of the Inspection Office of the Russian Audit Chamber.
  • May 2006: Deputy Head of the Administrative Directorate of the State Duma.
  • April 2008: Head of the Finance and Economic Department of the State Duma.
  • 31 December 2010: Head of the Department for Media and Advertising.
  • 6 June 2013: Appointed Acting Head of the Department for Media and Advertising.
  • 17 September 2013: Appointed Head of the Department for Media and Advertising.
  • 17 March 2015: Appointed Head of the Department for Multicultural Policy, Interregional Cooperation and Tourism.
  • Actual State Councillor of the Russian Federation, 2nd class.

www.welcome.mos.ru